Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


Nielegalny organizator przyłapany

Biuro Omegaobozy działa od maja 2010 r. we Wrocławiu. W ofercie organizatora znajdują się zimowe i letnie obozy dla dzieci i młodzieży, w tym m.in. obóz sportowo-językowy w Łazach czy obóz narciarsko-snowboardowy w Białym Dunajcu. Biuro ma swoją stronę internetową oraz promuje się na facebooku. Wszystko działałoby bez zarzutu, gdyby nie fakt, że nie zostało ono zarejestrowane jako organizator turystyki, a wypoczynku nie zgłoszono do akceptacji kuratora.

Ponadto w swojej działalności gospodarczej biuro nie ma nawet odpowiedniego PKD. Biura podróży w klasyfikacji powinny używać kodu 79.12 Z, który przypisany jest organizatorom turystyki. Według CEDG przeważającą działalnością Omegi jest sprzedaż detaliczna gazet i artykułów piśmiennych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach, a nie organizacja obozów.

Firma organizująca obozy musi być organizatorem turystyki wpisanym do rejestru organizatorów oraz posiadać gwarancję ubezpieczeniową. Dodatkowo biuro takie musi zgłosić organizację obozu do właściwego kuratorium najpóźniej na 21 dni przed jego rozpoczęciem, zapewnić opiekę wykwalifikowanej i uprawnionej kadry oraz przygotować obóz zgodnie z przepisami. Biura Omegaobozy nie ma w wykazie organizatorów, a jego działalność nie została zgłoszona także do kuratora. Zgodnie z danymi Kuratorium we Wrocławiu w 2014 r. zorganizowano 1000 turnusów w kraju, 122 za granicą oraz 371 w miejscu zamieszkania. Liczba wypoczynków zgłoszonych po terminie 21 dni wyniosła 189. Najczęstszymi powodem braku zgody na organizację wypoczynku był za późny termin zgłoszenia wypoczynku, niewłaściwe protokoły straży pożarnej oraz brak wykwalifikowanej kadry. Problem w tym, że biura nie było nawet w wykazie firm, które taką odmowę uzyskały. – Jeśli ktoś robi obóz nielegalnie to odpada mu część kosztów (np. gw ubezpieczeniowa) i w związku z tym może zaoferować go taniej. Niestety  dla niektórych rodziców to właśnie cena jest najważniejsza – podkreśla Mirosław Sikorski, prezes Almatur. Pojawia się więc pytanie jak biuro bez potrzebnych dokumentów, gwarancji etc. mogło spokojnie działać przez pięć lat? – To jest właśnie luka w prawie. Nie wiadomo do kogo dziś należy monitorowanie rynku. W Łodzi Kuratorium przekazuje do Urzędu marszałkowskiego wszystkie zgłoszone wypoczynki i to departament turystyki je weryfikuje – zaznacza Małgorzata Karwat, przewodnicząca Zespołu ds. turystyki oraz wypoczynku dzieci i młodzieży. Dlaczego więc dolnośląski urząd nie dopatrzył się takiego uchybienia ?  Polska Izba Turystyki już zgłosiła przypadek do Ministerstwa Edukacji Narodowej, Kuratorium dolnośląskiego oraz Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu. Postępowanie jest w toku. Branża podkreśla, że takich nielegalnych organizatorów jest więcej, lecz wykryte przypadki trzeba nagłaśniać – ku przestrodze. MS

 

2015-08-19 11:30:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

2015-08-25 22:16 20169

Szkoda słów na firmę Almatur. Obozy były zgłaszane i zawsze były sprawdzane przez kuratorium, co można sprawdzić. Wiem, bo byłam przy kilku obozach z synem i sama widziałam. kierowniczka obozów robi wspaniałe wyjazdy dla dzieci, z mnóstwem zajęć. Dzieci odpoczywają aktywnie i rozwijają swoją kreatywność, na zajęciach tańca, akrobatyki, teatru, śpiewu, multimedialnych itd na jednym obozie. Wysłałam starsze dzieci z inną firmą i przez cały wyjazd nic nie robiły. Widać konkurencje to boli. Zadowoleni klienci są najlepszą rekomendacją Omegi! Pozdrawiam, mama dziecka jeżdżącego z Omegaobozy i zapraszam na ich stronę ;)

2016-07-15 02:46 asKifshrcbf4

<a href=http://buyabilify.com/>info</a>

2018-02-17 17:45 Laila

Gdzie można zgłosić nielegalne wypoczynki?

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter