Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


BRANŻA

PIT miała rację – VAT za kupione noclegi można odliczać1 stycznia 2021 r. w życie weszła nowelizacja ustawy o VAT, która firmom kupującym usługi noclegowe w celu ich odsprzedaży, pozwala odliczać VAT. PIT zapytała fiskusa, czy takie samo prawo przysługuje w przypadku zakupu noclegów do końca 2020 roku.

Z otrzymanej przez Polską Izbę Turystyki interpretacji indywidualnej wynika, że zakup usługi noclegowej (w celu odsprzedaży) przed 1 stycznia 2021 r. nie uprawniał do odliczania VAT. Izba nie zgodziła się z tym stanowiskiem i skierowała sprawę do sądu administracyjnego.

W wyroku wydanym w dniu 05.12.2017 r. (sygn. akt. III SA/Wa 592/17) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie potwierdził prawidłowość stanowiska Polskiej Izby Turystyki. Sąd zgodził się z Izbą, iż przepis ustawy o VAT (w brzmieniu obowiązującym do końca 2020 r.) pozbawiający podatników (dokonujących odsprzedaży usług noclegowych) prawa do odliczania VAT od nabywanych usług noclegowych, narusza przepisy unijne.

Od wydanego wyroku organ interpretacyjny złożył skargę kasacyjną. W wydanym w dniu dzisiejszym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny uznał zarzuty organu za bezpodstawne, podzielając punkt widzenia wyrażony przez sąd pierwszej instancji.

Wyrok nie wiąże organów podatkowych w innych sprawach, ale daje pośrednikom turystycznym (trudniącym się odsprzedażą pojedynczych usług noclegowych) podstawę oraz argumenty do ubiegania się do własnego organu z wnioskiem o zwrot nadpłaty VAT . MG

2022-01-13 15:54:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
.

»

Sylwetka

»
»PRZEMKO NIEWIADOMSKI
, Agent Roku 2021, dyrektor biura Bon Voyage w Poznaniu. » więcej

Newsletter

»

Zamów newsletter