Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»

Pieniądze pójdą na bursztyny i bociany

Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło wyniki konkursu na dofinansowanie zadań publicznych na rok 2011. Przyjęto 25 projektów o łącznej wartości 1,8 mln zł. W kolejce czeka ponadto dziewięć projektów rezerwowych. W ostatnim etapie konkursu odrzucono 67 wniosków.

Największe projekty, dofinansowane przez MSiT, realizowane są przez Regionalne Organizacje Turystyczne i PTTK. To ostatnie otrzymało wsparcie finansowe na cztery inicjatywy. „Wytyczanie, znakowanie i konserwacja szlaków turystycznych” bierze udział w konkursie co roku. Założeniem jest konserwacja ponad 6 tys. km szlaków pieszych oraz kasacja 64 km
i oznakowanie 104 km nowych szlaków pieszych, do tego konserwacja kolejnych 6 tys. km szlaków górskich pieszych i narciarskich. – Fundusze, jakie są przeznaczane na te cele przez ministerstwo, szczupleją z roku na rok,
a przecież chodzi o bezpieczeństwo turystów wędrujących szlakami. W tym roku złożyliśmy wniosek o dotację
w wysokości 937 951 zł, całość kosztów zadania wynosiła 1 339 930 zł, a przyznano nam kwotę 291 585 zł – mówi Jolanta Śledzińska, sekretarz ds. promocji i kontaktów wewnetrznych Zarządu Głównego PTTK. – Przyznane środki wystarczą na realizację około 30 proc. zaplanowanych działań.
Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie otrzymał środki na projekt „Inwentaryzacja sieci szlaków turystycznych pieszych górskich
i nizinnych oraz szlaków wodnych
w Polsce”. Polega on na inwentaryzacji sieci szlaków turystycznych za pomocą odbiorników GPS. – W tym roku złożyliśmy wniosek o dotację w wysokości 190 944 zł, koszt całości zadania wynosił 381 888 zł, a przyznano nam kwotę
120 tys. zł – informuje Jolanta Śledzińska. Ponadto dofinansowano organizowany od 50 lat Centralny Zlot Młodzieży „Palmiry 2011”. W tym przypadku towarzystwo otrzymało pełną wnioskowaną kwotę 40 450 zł, całość ma kosztować 106 tys. zł. Ostatnim dofinansowanym działaniem PTTK jest projekt „Tworzenie wzorców w zakresie turystyki społecznej poprzez zagospodarowanie czasu wolnego, podniesienie poziomu wiedzy i świadomości rodzin w obszarach związanych z bezpiecznym wędrowaniem, ochroną dziedzictwa naturalnego i kulturowego, prozdrowotnej funkcji turystyki i krajoznawstwa”.
W ramach zadania zostanie zorganizowany ogólnopolski konkurs aktywizujący rodziny „Turystyczna Rodzinka”, konferencja popularno-naukowa „Turystyka rodzinna a zachowania prospołeczne” z publikacją pokonferencyjną, stroną internetową, poradnikiem dla rodzin i szkoleniem e-lerningowym. Na to zadanie również przyznano pełną wnioskowaną kwotę 129 700 zł.
Dofinansowano też sporo pomysłów ROT-ów. Łódzka ROT realizować będzie projekt międzynarodowej konferencji pt. „Kultura i Turystyka – wspólna droga”. Celem tegorocznej edycji jest identyfikacja aktualnych kierunków rozwoju turystyki kulturowej, analiza nowych wyzwań, promowanie dziedzictwa przyrodniczego
i kulturowego kraju ze szczególnym uwzględnieniem szlaków kulturowych. Dofinansowanie to 73 005 zł.
Polska Akademia Gościnności, Międzynarodowa Fundacja Branżowa i Proedukacyjna z Krakowa zorganizują
w 2011 r. seminaria warsztatowe na temat zarządzania gościnnością usługową. Przedsięwzięcie wyceniono na 287 030 zł. Seminaria odbędą się w miastach gospodarzach Euro 2012 i skierowane będą do dyrektorów hoteli indywidualnych i sieciowych, a także menedżerów gastronomii hotelowej. Celem jest doskonalenie kompetencji i umiejętności zarządzania gościnnością usługową. Ministerstwo dofinansowało projekt kwotą 80 tys. zł, choć wnioskowano o 128 tys. zł.
Pomorska ROT realizować będzie jedno działanie dofinansowane z kasy ministerialnej. Chodzi o „Podniesienie konkurencyjności Pomorskiego Szlaku Bursztynowego poprzez kształtowanie przestrzeni turystycznej w obrębie bursztynowej autostrady A1 oraz wdrożenie całorocznych produktów turystycznych”, co w całości kosztować będzie 191 350 zł. Jednym z zadań ma być oznakowanie autostrady bursztynowymi pylonami. Według pomysłodawców lokalizacja pięciu pylonów w obrębie węzłów drogowych „znacząco wpłynie na podniesienie atrakcyjności przestrzeni turystycznej trasy będącej główną drogą dotarcia turystów zmotoryzowanych przyjeżdżających na wypoczynek do województwa pomorskiego.” Na realizację otrzymali 85 tys. zł.
Jednym z największych produktów realizowanych za pieniądze z ministerialnej kieszeni będzie „Szlak Tradycyjnego Rzemiosła Małopolski i Podkarpacia” Krakowskiej Fundacji NadWyraz. Główną ideą jest umożliwienie wszystkim chętnym kontaktu z rzemieślnikami i artystami ludowymi, odwiedzenie ich domów i pracowni, nauka rzemiosła. Ministerstwo dofinansuje go w kwocie 74 600 zł.
Na podstawie listy zwycięzców konkursu, można stwierdzić, że działaniem priorytetowymi w polskiej turystyce jest tworzenie nowych szlaków oraz podnoszenie konkurencyjności regionów poprzez rozmaite sposoby promocji. Czas pokaże czy okazały się one skuteczne w zwiększaniu atrakcyjności turystycznej całego kraju. 
Marzena Zarzycka

files/lista dofinansowanych projektow.pdf

2011-03-30 13:19:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
.

»

Sylwetka

»
»KRYSTYNA JUSZKIEWICZ
, Biuro Usług Turystycznych i Artystycznych Perfekt w Bolesławcu» więcej

Newsletter

»

Zamów newsletter