Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»

Warszawa modernizuje wybrzeże Wisły

Dziki i nieuregulowany brzeg praski oraz nieprzyjazne, odgrodzone Wisłostradą lewe nabrzeże skutecznie oddalały mieszkańców od rzeki. Samorząd zamierza podjąć kolejne działania, by przywrócić Wisłę miastu.

Ostatnim prezydentem Warszawy, który realizował program zagospodarowania nabrzeża był Stefan Starzyński. Obecny samorząd pragnie kontynuować jego dzieło pod hasłem „Frontem do Wisły”. Operacja jest długoterminowa i obejmuje obydwa warszawskie brzegi. Finał prac przewidziany jest na 2015 rok. 

Pedałuj i płyń po Wiśle
Inwestycje planowane przez Urząd Miasta obejmują kilka obszarów działań. Oprócz infrastruktury sanitarnej, wodociągów i zabezpieczeń przeciwpowodziowych, zasadniczą część projektu stanowi uporządkowanie przestrzeni. Projekt „Rozwój Warszawskiego Węzła Wodno-Rowerowego” pod hasłem „Pedałuj i Płyń” ma na celu przywrócenie turystyki rowerowej i wodnej na warszawskim odcinki Wisły. Planowana jest modernizacja i przebudowa prawobrzeżnego bulwaru Wisły, budowa Nadwiślańskiego Szlaku Rowerowego, wyposażenie plaż miejskich i rewitalizacja Portu Czerniakowskiego. Budżet tego projektu to 77,1 mln zł, z czego 17,8 mln zł pochodzi z dofinansowania Unii Europejskiej. 

Port Czerniakowski kością niezgody
Projekt przebudowy Portu Czerniakowskiego nie jest oceniany zbyt przychylnie przez wodniaków od lat związanych z turystyką na Wiśle. – Nie od architektonicznych fantazji trzeba zaczynać. Konkurs zagospodarowania Portu wygrał projekt zakładający zbudowanie prawie kilometrowego gmaszyska, niemal na brzegu Wisły – mówi Mirosław Czerny z Komisji Turystyki Żeglarskiej PTTK. – Jestem za zachowaniem Portu Czerniakowskiego z enklawami zieleni. Jako terenu rekreacji mieszkańców, wizytówki miasta dla turystów
– dodaje. Port Czerniakowski został niedawno, wpisany do rejestru zabytków. Prace nad renowacją będą więc musiały przebiegać pod nadzorem konserwatorskim. 
Marzena Zarzycka

2011-07-26 16:21:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»

»Katarzyna Krawiczyńska
, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej

Newsletter

»

Zamów newsletter