Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»

Touroperatorzy na wizji

Organizatorzy wyjazdów turystycznych nie lekceważą siły reklamy, a co za tym idzie - nie oszczędzają. Wcałym ubiegłym roku biura podróży wydały na kampanie reklamowe we wszystkich mediach 121,5 mln zł, z czego prawie 42,9 mln zł na reklamę telewizyjną i 23,2 mln zł na reklamę prasową – tak wynika z pierwszego raportu AdBranch opublikowanego przez Komitet Badań Radiowych.

Eksperci, w oparciu o raport  firmy badawczej Deloitte, prognozują wzrost liczby osób podróżujących w najbliższych latach. Raport pokazuje, że zachodzące zmiany społeczno-kulturowe i bogacenie się Polaków w najbliższym czasie będą miały znaczący wpływ na wzrost wydatków przeznaczanych na podróże. W 2010 r. wartość rynku związanego z wypoczynkiem i rozrywką firma Deloitte szacowała na 54 mld zł. Eksperci prognozują jego systematyczny, 7 proc. wzrost. Do roku 2015 wartość rynku wyniesie 74 mld zł.  

Zintegrowanie działania gwarantem sukcesu
Rok 2011 przyniósł w reklamie nowe trendy, coraz częściej stosuje się kampanie wiązane. – Jeśli promowany jest konkretny kierunek, najpierw kampanię rozpoczyna przedstawicielstwo Turystyki z tego kraju, a zaraz potem biuro podróży organizujące do niego wyjazdy. Siła takiej kampanii jest dużo większa, a koszty rozkładają się między dane podmioty – mówi Magdalena Sikora, media planner z Domu Mediowego MediaOn. Ten typ kampanii bardzo silnie wykorzystują w tym roku kraje Afryki Północnej, takie jak Egipt czy Tunezja. Drugim dostrzegalnym trendem w reklamie branży turystycznej jest promocja konkretnych biur agencyjnych w kampanii touroperatora. Najczęściej tak ukierunkowana kampania jest nagrodą za najwyższą sprzedaż oferty organizatora. 

Lokalnie czy globalnie?
Przy planowaniu kampanii reklamowej istotny jest jej zasięg, bo od niego zależy do jakiej grupy trafi przekaz. Jednak specjaliści od marketingu mają podzielone zdanie na temat tego, czy lepiej reklamować się w mediach lokalnych czy ogólnopolskich. – Bardzo często współpracujemy z radiami lokalnymi. Zauważyliśmy, że to najlepiej przekłada się na sprzedaż  – mówi w raporcie AdBranch Sylwia Kolińska, dyrektor marketingu w Triadzie. – Jeśli wiem, że np. na Śląsku najwięcej ludzi podróżuje do Afryki Północnej, to trzeba tam promować głównie te miejsca – dodaje Magdalena Sikora.
Zaletą kampanii ogólnopolskich jest ich szeroki zasięg i krótki czas przygotowania. Biura preferują takie rozwiązania szczególnie przy realizacji kampanii związanych z promocją ofert last minute. 

W sezonie promocja jest zbędna?
Według Sylwii Kolińskiej z Triady, reklama biur podróży powinna obejmować wszystkie miesiące roku, ze względu na ich szeroką aktywność i proponowaną całoroczną ofertę. Część touroperatorów rezygnuje jednak z reklamy latem. – W wakacje i tak mamy wysoką sprzedaż, więc możemy sobie pozwolić na zmniejszenie aktywności reklamowej. Natomiast w innych miesiącach w roku cały czas jesteśmy zmuszeni do prowadzenia kampanii – mówi Piotr Czorniej z Exim Tours. Z podobnego założenia wychodzi większość touroperatorów. Według danych Kantar Media, najmniejsze wydatki na reklamę, niecałe 6 mln zł, sektor biur podróży przeznaczył w sierpniu. 
Maria Kilijańska

2011-08-05 16:36:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
.

»

Sylwetka

»
»PRZEMKO NIEWIADOMSKI
, Agent Roku 2021, dyrektor biura Bon Voyage w Poznaniu. » więcej

Newsletter

»

Zamów newsletter