Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»

Plan Lato ochroni turystów w Hiszpanii

Politycy gorącej destynacji dostrzegli wspólny mianownik między przemysłem turystycznym, bezpieczeństwem i ekonomią kraju. W wyniku tego dziesięć Ministerstw wprowadziło w życie specjalny plan, zakładający między innymi poprawę bezpieczeństwa turystów.

Po raz pierwszy Plan Verano (czyli w tłumacznieu Plan Lato), został zrealizowany przez hiszpański rząd w 2004 r., jako szybka odpowiedź na wzmożone wtedy zapotrzebowanie na bezpieczeństwo w kraju. Jego tegoroczne założenia podobne są do tych z poprzednich sezonów i skupiają się na szybkiej reakcji oraz wyczerpującej pomocy poszkodowanym turystom. 

Bezpieczeństwo ma promować
Maria Teresa Rodrigo, deputowana rządu z Segowii, podkreślała w hiszpańskich mediach, że kontrola ma być zwiększona przede wszystkim w strefach turystycznych i komercyjnych, a także na eventach i imprezach publicznych. Jego autorzy wierzą, że poprawa bezpieczeństwa przyczyni się do zwięszkenia przychodów z turystyki, co z kolei przełoży się bezpośrednio na odbudowę sytuacji ekonomicznej Hiszpanii. Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa gości, ma wpłynąć również pośrednio również na promocję turystyczną kraju. W ramach przedsięwzięcia administracja ma podjąć próbę nawiązania bliższej współpracy z Organizacjami Turystycznymi oraz publicznymi i prywatnymi przedsiębiorstwami z sektora turystyki. Kampania informacyjna oraz sam Plan trwają przez cały sezon letni. Przy jego tworzeniu skupiono się na wzmocnieniu ochrony w najpopularniejszych kurortach. 

Turysta może być spokojny
Kolejnym elementem programu jest utworzenie służb oferujących osobistą pomoc gościom zagranicznym, którzy stali się na terenie Hiszpanii ofiarami przestępstwa SATE (Servicio de Atención al Turista Extranjero). Biuro działa w Madrycie, obecnie toczą się rozmowy z przedstawicielami lokalnych władz na temat utworzenia kolejnych jego oddziałów na Teneryfie, w Maladze, Gadnii oraz w Benidorm. Pomocy turystom udzielać mają funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej. Wspomniana pomoc będzie obejmowała m.in. instruktaż dotyczący podjęcia dalszych kroków, takich jak konieczność zablokowania kart kredytowych, czy skontaktowania się z ambasadą lub konsulatem. Tylko w 2010 r. instytucja udzieliła wsparcia dla ponad 10 tys. turystów. Operacja Lato pozwoli na zwiększenie nadzoru na drogach, stacjach kolejowych, portach morskich, lotniskach, hotelach, kempingach oraz na plażach. Dodatkowi funkcjonariusze pojawią się także w okolicach najważniejszych zabytków, a w program zaangażowane zostaną nawet służby antyterrorystyczne. Działania obejmą swoim zasięgiem Andaluzję, Asturię, Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Madryt, Murcię, Ceutę oraz Melillę. Program realizowany jest w sezonie letnim 2011 od 1 lipca do 31 sierpnia, przy czym na Balearach, w Ceucie i Melilli zostanie wydłużony do końca września. 

Zmienione procedury
Kolejnym punktem programu jest uproszczenie procedur składania doniesień o przestępstwie, przy wykorzystaniu najnowszych technologii, a także tych dotyczących rozwiązywania problemów związanych z dokumentami obcokrajowców. Mają one zostać znacznie uproszczone, dzięki czemu policja będzie mogła np. samodzielnie certyfikować fotokopię paszportu lub innego dowodu tożsamości. Stworzony zostanie także kanał komunikacji pomiędzy administracją, ambasadami, konsulatami, instytucjami oraz sektorem turystycznym. W regionach objętych programem pracować ma prawie 40 tys. funkcjonariuszy policji i innych organizacji. Wspomóc ich ma niemal 3 tys. oficerów asygnowanych dodatkowo do tego projektu. Wśród nich znajdą się saperzy, policja konna oraz służby morskie. W sumie w przedsięwzięciu udział weźmie prawie 43 tys. funkcjonariuszy policji i straży miejskiej, a do patrolowania najbardziej niebezpiecznych stref skierowanych będzie 12 helikopterów. 

Bezpieczeństwo to nie wszystko
Program Lato został stworzony dzięki współpracy dziesięciu Ministerstw i obejmuje nie tylko działania związane z sektorem turystycznym. Poza poprawą stanu bezpieczeństwa i organizacji sprawnej pomocy dla zagranicznych gości, program zakłada również usprawnienie ruchu drogowego w sezonie turystycznym, działania zapobiegające pożarom lasów oraz marnowaniu wody. W ramach projektu poruszone zostały także, między innymi, problemy wysokich temperatur (oraz sposobami radzenia sobie z nimi), a także odpowiedzialnemu zużywaniu energii.
Dla wygody turystów wprowadzono plan przedłużenia godzin otwarcia muzeów do późnych por nocnych, a także . W porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia, Polityki społecznej i Równości, realizowany są informacyjne projekty: antynarkotykowy oraz przeciwdziałania chorobom w podróżach międzynarodowych. Do końca września funkcjonuje elektroniczny system informacyjny, dzięki któremu informacje można otrzymywać poprzez sms lub wiadomości e-mail. MG AZ 

2011-08-31 16:28:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
.

»

Sylwetka

»
»PRZEMKO NIEWIADOMSKI
, Agent Roku 2021, dyrektor biura Bon Voyage w Poznaniu. » więcej

Newsletter

»

Zamów newsletter