Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»

Polacy nie korzystają z urlopów

Rośnie liczba osób, które odkładają urlop na później. Już jedna trzecia polskich pracowników woli wolne dni zaoszczędzić. Czy to oznacza, że tyle osób nie wyjeżdża na wakacje?

Dokładnie 34 proc. zatrudnionych w Polsce ma ponad 10 dni niewykorzystanego urlopu za 2011 rok. Takie wnioski płyną z przeprowadzonej na początku roku przez portal Praca.pl ankiety. W badaniu wzięło udział 1329 użytkowników serwisu. Podobne dane opublikował pod koniec kwietnia portal Ekonomia24.pl. Z przeprowadzonych sondaży wynika, że tylko jedna trzecia pracowników wykorzystuje urlop na bieżąco i chciałaby mieć więcej wolnych dni. Jednak zdecydowana większość ma zaległości urlopowe: 10 proc. zatrudnionych zaoszczędziło z zeszłego roku 1-2 dni, a ponad 30 proc. od 3 do 9. Na przestrzeni ostatnich kilku lat liczba osób mająca zaległości urlopowe w zasadzie się nie zmieniła. Jednak wzrasta liczba tych, którzy mają 10 dni i więcej niewykorzystanego urlopu. Z jednej strony jest to wynik obecnej sytuacji gospodarczej i niestabilnej sytuacji na rynku pracy, z drugiej nieumiejętność w planowaniu czasu wolnego. Do nagromadzenia zaległości dochodzi także w firmach, które w ramach oszczędności nie zatrudniają kolejnych osób i zlecają pracę już pracującym w godzinach nadliczbowych bądź opóźniają termin ich wypoczynku.
Niewykorzystane urlopy to także mniejsze wpływy dla branży turystycznej. – Polacy rzadziej wyjeżdżają na wakacje, a czas wypoczynku ulega skróceniu. Jednak to, że ponad 30 proc. Polaków ma ponad 10 dni zaległego urlopu, nie oznacza, że ok.4,5 mln osób nie miało wakacji – zaznacza Jerzy Łaciak z Instytutu Turystyki. – Zaległy urlop często ciągnie się od lat i trzyma się go na nieoczekiwane sytuacje, czyli wyjeżdża się na wakacje, a i tak z bieżącego urlopu pozostaje na następny rok urlop zaległy – podaje Łaciak. Ze statystyk prowadzonych przez IT wynika, że w 2010 r. tylko 6 proc. Polaków podało pracę zawodową jako powód nieuczestniczenia w długookresowych wyjazdach. Wciąż główną przyczyną, dla której Polacy nie wyjeżdżają na wakacje, są względy finansowe. AO
 

2012-06-29 14:10:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter