Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Artykuły » Poradnia

»

Kiedy wynagrodzenie opiekunów zalicza się do usług własnych ?

Przy rozliczaniu imprez turystycznych w specjalnej procedurze podatkowej odpowiedniej dla usług turystycznych powstaje często wątpliwość jak traktować wynagrodzenie wychowawców kolonijnych lub przewodników czy pilotów wycieczek.

Zatrudnieni na umowy zlecenie pracownicy i świadczona przez nich praca może zostać potraktowana jako usługa własna biura podróży lub usługa nabyta od innego podatnika. Od tej kwalifikacji zależy czy wartość wynagrodzenia obniża kwotę marży, od którego należy odprowadzić podatek VAT czy też nie. Na ogół stanowisko urzędów skarbowych jest negatywne dla organizatorów niemniej jednak w ostatnich czasie pojawiło się również inne spojrzenie na powyższy temat. 

Specjalna procedura VAT-marża

Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. 2004 nr 54 poz. 535 z późn. zm.) w rozdziale trzecim stanowi szczególne procedury opodatkowania przy świadczeniu usług turystyki. Zgodnie z art. 119 podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku, przy czym marżę rozumie się jako różnicę między kwotą, którą ma zapłacić nabywca usługi, a faktycznymi kosztami poniesionymi z tytułu nabycia towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. Przez usługi dla bezpośredniej korzyści turysty rozumie się usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie.

Tak sformułowany przepis wskazuje, że dla obliczenia wysokości marży, która podlega opodatkowaniu powinniśmy od zapłaconej ceny odjąć tylko koszty wynikające z usług świadczonych przez innych podatników, czyli np. koszt transportu, koszt zakwaterowania. Co jednak z innymi kosztami, które również ponoszone są dla bezpośredniej korzyści turysty np. opieka wychowawców podczas kolonii? Tutaj interpretacja organów skarbowych wskazuje jasno, że takie usługi świadczone przez osoby fizyczne najczęściej na podstawie umowy zlecenia nie pomniejszają marży i stanowią tzw. usługi własne. Brak możliwości obniżenia marży o ten koszt powoduje, że ostatecznie należy zapłacić wyższy podatek VAT, bowiem usługi własne nie obniżają marży.

Nowa interpretacja podatkowa Dyrektor Izby Skarbowe Katowicach 31 grudnia 2013 r. wydał indywidualną interpretację podatkową (IBPP1/443-899/13/MS), z której wynika, że w pewnych warunkach usługi wychowawców można zaliczyć do usług nabytych dla bezpośredniej korzyści turysty i tym samym nie są one usługami własnymi.

Podatnik, który uzyskał wyżej wymienioną interpretację we wniosku wskazał, iż zawiera umowy zlecenie z wychowawcami i przewodnikami na podstawie których posiadają oni znaczną niezależność w wykonywaniu swojej funkcji oraz ponoszą ryzyko gospodarcze za czynności wykonane w ramach umów i spoczywa na nich odpowiedzialność za wykonane czynności określonych w umowie wobec osób trzecich.

Organ podatkowy w wydanej interpretacji wskazał, że jeżeli przewodnicy i opiekunowie na podstawie zawartych umów o dzieło czy zlecenie wykonują czynności i z tytułu wykonania tych czynności będą związani ze zlecającym wykonanie tych czynności, tj. biurem podróży prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności oraz:

-  warunki wykonywania tych czynności zostają określone w umowie,

-  umowa określa wysokość oraz sposób wypłaty wynagrodzenia,

- umowa zawiera klauzulę, iż odpowiedzialność za wykonywane czynności określone w umowie wobec osób trzecich spoczywa na zleceniobiorcy – przewodniku/opiekunie, to w takim przypadku zostaną spełnione wszystkie okoliczności warunkujące uznanie czynności wykonywanych przez przewodnika/opiekuna za działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT, a osoby świadczące te usługi przewodników/opiekunów należy uznać za podatników. W takim też przypadku nabywane przez biuro podróży od innych podatników usługi przewodników/opieki mogą być zaliczone do usług nabywanych dla bezpośredniej korzyści turysty, jako stanowiące składnik świadczonej usługi turystycznej, a tym samym mogą zostać uwzględnione przy ustalaniu podstawy opodatkowania według szczególnej procedury rozliczania podatku od towarów i usług.

Innymi słowy spełnienie powyższych warunków uprawnia biuro podróży do obniżenia wysokości marży o koszt wynagrodzenia tych osób co wpływa na obniżenie podstawy opodatkowania w podatku VAT.

Zastosowanie interpretacji

Należy podkreślić, że w niniejszej interpretacji organ podatkowy poczynił bardzo wyraźne zastrzeżenia, których niedopełnienie będzie powodować, że nie można zastosować korzystnego dla biur rozwiązania. Jest to przede wszystkim warunek samodzielności wychowawców oraz zastrzeżena, iż ponoszą oni ryzyko gospodarcze i odpowiedzialność wobec osób trzecich. Jest to zastrzeżenie o tyle ryzykowne, iż z samej natury umowy o udział w imprezie turystycznej wynika jasno, że to organizator ponosi odpowiedzialność wobec klientów nawet za działania swoich podwykonawców. Powstaje zatem pytanie czy zastrzeżenie takiej odpowiedzialności w umowie z wychowawcą jest ważne i prawnie skuteczne, i jako takie będzie uprawniało do zastosowania omawianej interpretacji podatkowej.

Warunki realizacji usług turystycznych i ustawowa odpowiedzialność organizatora na zasadzie ryzyka mogą powodować nieważność zastrzeżenia umownego z opiekunem wskazującym na ponoszenie przez niego odpowiedzialności wobec osób trzecich ale to nie jest jedyne ryzyko wprowadzania takiego stanu faktycznego jak w opisanej interpretacji podatkowej. Jak wskazano powyżej organ podatkowy uznał, że w takich warunkach opiekun czy przewodnik turystyczny powinien być uznany za podatnika i podmiot wykonujący działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT. Takie ustalenie może mieć natomiast daleko idące skutki dla samych opiekunów, bowiem ich praca może zostać uznana za prowadzenie działalności gospodarczej bez wpisu do ewidencji. Taka kwalifikacja wydaje się być mało prawdopodobna i stosunkowo łatwa do obalenia ale w opisanym w interpretacji stanie faktycznym organ podatkowy jednak doszedł do taki wniosków i tego typu interpretacji można się spodziewać również podczas ewentualnej kontroli skarbowej.

Niezależnie od ostatecznej kwalifikacji tego przypadku w konkretnej sytuacji podatnika, winien się on uprzednio zwrócić do organu podatkowego o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w swojej sprawie, która będzie dla niego wiążąca.

2014-09-22

powrót

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter