Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


DESTYNACJE

Pafos i Sewilla to najbardziej innowacyjne i inteligentne miasta turystycznePafos i Sewilla otrzymały tytuły Europejskich Stolic Inteligentnej Turystyki 2023. Mowa o inicjatywie, która ma zachęcić miasta do tego, by stawały się jeszcze bardziej zrównoważone, cyfrowe, kreatywne i dostępne.

Komisja Europejska opublikowała zbiór najlepszych praktyk w zakresie inteligentnej turystyki, realizowanych w miastach, które startowały w konkursie Europejska Stolica Inteligentnej Turystyki 2023. Chodzi o to, by dzięki innowacyjnym rozwiązaniom poprawić doświadczenia turystów, standard życia mieszkańców, zwiększyć liczbę atrakcyjnych miejsc pracy, a przy tym wszystkim zadbać o środowisko.

Miasta, które zostały w tym roku uhonorowane, to Pafos i Sewilla.

W Pafos przykładem inteligentnych działań jest aplikacja Parku Archeologicznego UNESCO, w której użytkownicy znajdą filmy, przewodniki audio, infografiki, wycieczki typu 360 stopni, a to wszystko w kilku wersjach językowych. W mieście pojawiły się też znaki z kodem QR, które zastąpiły tradycyjne tablice informacyjne. Dzięki temu utrzymana została estetyka. Innym przykładem wykorzystania narzędzi cyfrowych do poprawy codziennego życia miasta jest projekt Smart Parking Pafos. Ma na celu optymalizację zarządzania parkingami w mieście – użytkownicy dowiedzą się z niej, gdzie znajdują się bezpłatne miejsca postojowe, a za te płatne pozwala uiścić opłatę online.

Z kolei Sewilla wykorzystuje sieć czujników rozmieszczonych w całym mieście, dzięki czemu może monitorować ruch i przepływ turystów. Dzięki temu łatwiej przekierować turystów do mniej zatłoczonych, ale nadal atrakcyjnych miejsc. Kolejnym przykładem mądrych rozwiązań jest aplikacja Seville Accessible, dzięki której wydarzenia i festiwale w mieście są dostępne dla wszystkich. Znajdują się w niej mapy, trasy, informacje o najbardziej dostępnych atrakcjach i sposobach dotarcia tam. MG

2023-04-03 08:10:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»
»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej

Newsletter

»

Zamów newsletter