Polacy potrzebują odpoczynku, a co trzeci ankietowany ma zamiar wyjechać przynajmniej 2-3 razy na urlop, po to, żeby solidnie odpocząć, wynika z badań przeprowadzonych przez agencję Stem Mark dla portalu Kiwi. Większość chce się w pełni zrelaksować, co drugi ma w planach wypoczynek połączony ze zwiedzaniem.
Badanie zostało przeprowadzone na sześciu rynkach: w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii, na Węgrzech i w Hiszpanii. Spośród wymienionych nacji Polacy zajęli trzecie miejsce pod względem częstotliwości podróżowania. Pod tym względem wyprzedzają nas Słowacy (44 proc.) i Węgrzy (38 proc.).
77 proc. ankietowanych w Polsce deklaruje, że potrzebuje odpoczynku i pełnego relaksu – słodkiego nicnierobienia bardziej chcą kobiety (80 proc. versus 73 proc. mężczyzn) i nieposiadający dzieci (85 proc. versus 79 proc. rodziców). Co drugi (52 proc.) ma w planach aktywny wypoczynek połączony ze zwiedzaniem, a co dziesiąty (12 proc.) wybierze się w odwiedziny do krewnych i znajomych. Wiele osób wyjedzie za granicę, bo, jak wynika ze wspomnianych badań, cena lotu nie stanowi bariery i kluczowego kryterium wyboru destynacji -większe znaczenie mają koszt i jakość zakwaterowania – tak odpowiada 43 proc. respondentów.
Co trzeci ankietowany ze wszystkich wspomnianych rynków w wieku 18-37 lat ma zamiar podróżować co najmniej 2-3 razy w granicach Europy. Najczęściej będą wyjeżdżać Słowacy - aż 44 proc. uda się w zagraniczną podróż co najmniej 2-3 razy, a na drugim miejscu Węgrzy z wynikiem 38 proc. Polska w ujęciu międzynarodowym zajmuje trzecie miejsce z wynikiem 32 proc. respondentów, którzy będą w tym roku odpoczywać co najmniej 2-3 razy.
Główną motywacją do podróżowania jest relaks i odpoczynek (73 proc.), z wyjątkiem Hiszpanów, którzy wolą poznawać nowe miejsca i lokalną kulturę. Na pewno będziemy też obcować z naturą - tak wskazuje 44 proc. ankietowanych, skupimy się także na sobie, swoim zdrowiu psychicznym i tzw. “self-connection” - tak deklaruje 30 proc. ankietowanych. Co ciekawe, Polacy znacznie bardziej niż pozostałe narodowości objęte badaniem chcą eksplorować tętniące życie
metropolii - aż 28 proc., z kolei opcja ta jest najmniej popularna wśród Czechów (14 proc.) i Słowaków (16 proc.). Również Słowacy najmniej są zainteresowani nocnym życiem, zaledwie 7 proc. ankietowanych wskazało taka odpowiedź.
Z analizy Kiwi.com wynika, że najpopularniejszymi kierunkami wakacyjnymi nadal są te, w których możemy liczyć na solidną dawkę słońca, choć w TOP 20 rezerwowanych pojawiają się kierunki mniej typowe. O ile dotychczas (rezerwacje dokonane od 1 stycznia do 15 maja) większość lotów została zarezerwowana na czerwiec i początek lipca, to dane całoroczne za rok 2023 pokazują, że sierpień ogółem cieszy się większą popularnością wśród polskich podróżnych. Najwięcej osób w podróż wyruszy z Okęcia, lotniska w Krakowie (Kraków-Balice), a na trzecim miejscu uplasował się port lotniczy w Gdańsku. MG
Kiwi.com wskazuje, że na liście top 15 destynacji znalazły się:
1. Hiszpania
2. Włochy
3. Wielka Brytania
4. Grecja
5. Norwegia
6. Francja
7. USA
8. Niemcy
9. Portugalia
10. Holandia
11. Dania
12. Albania
13. Turcja
14. Chorwacja
15. Islandia
16. Szwecja
17. Szwajcaria
18. Cypr
19. Indonezja
20. Malta