Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


Smakowity weekend na Zamku w Liwie

Już po raz trzeci odbył się Międzynarodowy Turniej Smaków na Zamku w Liwie. Była to okazja do skosztowania kuchni podlaskiej, mazowieckiej oraz tatarskiej. Dla dziennikarzy – możliwość poznania atrakcji turystycznych Węgrowa i okolic. Wiadomości też tam były, potrawy kosztowały i nalewki piły.


Kulinarna uczta trwała dwa dni. Turniej rozpoczął się prezentacją dań zgłoszonych w konkursach kulinarnych na „Gościniec z podróży” oraz „Najsmaczniejszą potrawę na Szlaku Wielki Gościniec Litewski”. Podczas Turnieju mogliśmy poczuć różnorodność i barwę regionów przez które przebiega Szlak Wielki Gościniec Litewski. Do skosztowania swoich specjałów zachęcali wystawcy z regionów i miast leżących na Wielkim Gościńcu Litewskim, m.in. z Warszawy, Sulejówka, Dobrego, powiatu sokołowskiego, węgrowskiego i mińskiego a także wystawcy z Wilna oraz kuchnia tatarska.

Potrawy zgłoszone w konkursach oceniało Jury w składzie:

Joanna Jakubiuk – Przewodnicząca JURY

Izabela Stelmańska – Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego – Wicedyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki

Iwona Majewska – Wicedyrektor Biura Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej

Bożena Polak-Stojanova – Prezes Fundacji Mazowiecka Micha Szlachecka, Członek Konsorcjum Polskiej Organizacji Turystycznej „Polskie Szlaki Kulinarne”

Elżbieta Tomczyk-Miczka – dziennikarka, autor projektu Małopolska Trasa Smakoszy, autorka 9 książek kulinarnych w tym nagrodzonej w czasie ostatnich targów książki „Opolski Byfyj”

Małgorzata Jankowska-Buttitta – dziennikarka, blogerka (blogFrytyRity), autorka książki „Niezapomniana kuchnia Warmii i Mazur”

Jacek Kwiatkowski – dziennikarz, obsługa medialna MROT

W konkursie „Gościniec z podróży” – najlepszy regionalny podarunek kulinarny z podróży szlakiem Wielkiego Gościńca Litewskiego Warszawa – zwyciężyli:

I miejsce oraz Kielich Wojciecha Wielądko – Nalewka z kwiatu czarnego bzu „Napój Jaćwingów” Witold Kalinowski z Tchórznicy (Gmina Sabnie)

II miejsce – „Piróg” - Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci i Młodzieży „Ku przyszłości” z Sokołowa Podlaskiego

III miejsce – Nalewka żołędziowa Jolanta Pitura z Gminy Dębe Wielkie

Wyróżnienia:

- Sękacz - Marek Andrzejewski z Wilna

- „Cynamonowe suchary Marszałka” Cukiernia Babeczki z Sulejówka

Konkurs „Na najsmaczniejsza potrawę na Szlaku Wielki Gościniec Litewski”

I miejsce oraz Kielich Wojciecha Wielądko - Szynka pieczona na chrzanie Irena Zawadzka z Żulina

II miejsce - Karkówka w ziołach z ziemniakami Ewa Mitowska z Seroczyna

III miejsce – Chołodziec litewski z „Pana Tadeusza” - Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci i Młodzieży „Ku przyszłości” z Sokołowa Podlaskiego

Wyróżnienia:

- Chrzan gotowany na maślance - Elżbieta Królak z Łazisk

- Parzybroda – Stanisława Góral z Żulina

Przy okazji Turnieju dla dziennikarzy zorganizowano press tour po Węgrowie i jego okolicach. Zanim jednak przedstawiciele mediów udali się na zwiedzanie, czekała ich przyjemność wyboru najciekawszego „Gościńca z podróży”. Pierwsze miejsce zdobyła Cukiernia Babeczki z Sulejówka za „Cynamonowe suchary Marszałka”, a wyróżnienia otrzymali:

- Krystyna i Stefan Ambroziak z Sokołowa Podlaskiego za Miód Akacjowy w plastrze dziewiczym

- Witold Kalinowski z Tchórznicy (gmina Sabnie) za Nalewkę z kwiatu czarnego bzu „Napój Jaćwingów” ,

- Halina Jadwiga Gontarz z Liwa (gmina Liw) za estetykę i niekonwencjonalny sposób podania serów dojrzewających i wędzonych

Ponadto Lokalna Organizacja Turystyczna Wielki Gościniec Litewski przyznała nagrodę specjalną, Kielich Wojciecha dla Koła Emerytów Dobre za zaangażowanie pań, pogodę ducha, prezentację na stoisku, występ na scenie oraz przygotowanie regionalnych potraw. Od początku imprezy stoisko Gminy Dobre przyciągało zwiedzających energią i przygotowanymi smakołykami.

Oprócz konkursów na podzamczu odbywał się kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych, gdzie można było spróbować i zakupić regionalne przysmaki, miody, wędliny, sery i ciasta.

Zapraszamy do naszej Galerii - zobacz, co działo się w Liwie!

2016-07-02 13:12:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»
»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej

Newsletter

»

Zamów newsletter