Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


POLITYKA

Ministrowie turystyki UE: Zielona transformacja i cyfryzacja to przyszłość branży



Ministrowie turystyki krajów członkowskich Unii Europejskiej rozmawiali w czasie wideokonferencji o przyszłości sektora, za który odpowiadają. Debata dotyczyła przede wszystkim ochrony środowiska i większej cyfryzacji branży.

We wtorek, 16 listopada, ministrowie turystyki krajów członkowskich odbyli nieformalne spotkanie pod przewodnictwem Zdravko Počivalšeka, ministra rozwoju gospodarczego i technologii Słowenii. To właśnie ten kraj pełni obecnie prezydencję w Unii Europejskiej.

Minister Počivalšek podkreśla, że wspólnota skutecznie wspierała sektor dotknięty przez pandemię, teraz przyszła pora, by cele krótkoterminowe zastąpić długoterminowymi. - Ekosystem turystyczny musi się zmienić w taki sposób, by w przyszłości stał się bardziej odporny, funkcjonował zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i był gotowy na nowe wyzwania oraz zmieniające się zachowania konsumentów – mówi.

W czasie spotkania ministrowie rozmawiali też o przygotowaniu konkretnych rozwiązań, które wesprą restart branży. Chodzi między innymi o to, by skupić się na promocji zielonej i cyfrowej transformacji sektora. Dyplomaci dyskutowali również o odbudowie bezpiecznej turystyki i zaufania podróżnych. Podkreślali znaczenie otwartego, dobrze działającego wspólnego rynku, bo to pozwoli na tworzenie nowych tras, poruszyli też kwestię konieczności finansowania odbudowy sektora. Zwracali uwagę na znaczenie edukacji i szkoleń, a także podnoszenie kompetencji, bo tylko w ten sposób kadry będą mogły sprostać nowym wymaganiom podróżnych. Dla rozwoju tej gałęzi gospodarki znaczenie ma również umiejętne korzystanie z baz danych i tworzenie wspólnych przestrzeni, w których można się będzie nimi wymieniać. Należy też wzmacniać innowacje i przyspieszać procesy biznesowe.

W czasie spotkania poruszona została też kwestia różnic między krajami członkowskimi i poszczególnymi regionami – trzeba pamiętać, że terytoria zależne od danego kraju oraz wyspy są specyficznymi miejscami, które również potrzebują rozwiązań cyfrowych i zasad opartych o zrównoważony rozwój. By turystyka mogła się rozwijać, potrzebne jest zaangażowanie uczestników rynku na różnych poziomach. Wiele dobrego zdziałać może tu wymiana dobrych praktyk.

Politycy zgodzili się co do tego, że okres przejściowy jest dobrym punktem wyjścia do przygotowań agendy dla europejskiej turystyki na lata 2030-2050. - Biorąc pod uwagę wizję prezydencji odnośnie bezpiecznej, zielonej, inteligentnej, odpowiedzialnej i zjednoczonej europejskiej turystyki przyszłości, jestem dumny, że Słowenia już przed kryzysem wywołanym przez covid-19 działała na rzecz odpowiedzialnej turystyki, która uwzględnia potrzeby środowiska. Jeśli mamy utrzymać konkurencyjność Europy na świecie i stać się najważniejszym kierunkiem turystycznym, także Unia Europejska musi przejść podobną przemianę. To musi być nasz wspólny cel – podsumowuje Počivalšek. MG

2021-11-17 09:35:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter