Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»

Przepisy przejściowe ratują kursantów

Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki w sprawie przewodników turystycznych i pilotów wycieczek weszło w życie 18 marca.

Ci, którzy rozpoczęli kursy przed wejściem rozporządzenia mają szczęście – obowiązywać ich będą jeszcze stare zasady egzaminacyjne. Aby wyjaśnić tę kwestię, wprowadzono przepisy przejściowe. Natomiast nowi kandydaci do zawodu będą musieli zdawać egzaminy według zaostrzonych standardów. Zgodnie z nowymi przepisami, aby uzyskać zaliczenie na egzaminie ustnym potrzebne będzie otrzymanie co najmniej 9 pkt., a nie jak do tej pory 7. W ten sposób na każdym etapie egzaminu trzeba będzie od powiedzieć
poprawnie na co najmniej 60 proc. pytań. Zgodnie z sugestią Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, zmieniono też zasady punktacji na teście pisemnym i wprowadzono możliwość uzyskania dwóch punktów, czyli zrezygnowano z systemu zero - jedynkowego. Poza tym zwiększono liczbę godzin kursów i zmieniono ich zakres merytoryczny. Gdyby nie przepisy przejściowe, ci którzy kończą właśnie szkolenia, musieli by na ostatnią chwilę przed przy stąpieniem do testów nadrabiać braki w programie. Wprowadzono też nowe zasady dla egzaminów językowych. Będą one bardziej zbliżone do tych przeprowadzanych np. przez British Council, czyli składać się będą z testu, wypowiedzi pisemnej i rozmowy. Zmieniono zasady ich oceny, tak samo jak w przypadku egzaminu kwalifikacyjnego, wprowadzono próg 60 proc. Rozstrzygnięto też spór dotyczący najbardziej kontrowersyjnego zapisu starego rozporządzenia, według którego do komisji egzaminacyjnych nie można było powołać osób prowadzących szkolenie. Nowe przepisy łagodzą te restrykcje. Egzaminatorami nie będą mogli zostać jedynie kierownicy kursów, dla wykładowców natomiast rozporządzenie stwarza taką możliwość.
MZ 
Rozporzadzenie MSiT w sprawie przewodnikow turystycznych i pilotow wycieczek.pdf

2011-03-30 14:36:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
.

»

Sylwetka

»
»KRYSTYNA JUSZKIEWICZ
, Biuro Usług Turystycznych i Artystycznych Perfekt w Bolesławcu» więcej

Newsletter

»

Zamów newsletter