Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Artykuły » Prawo w turystyce

»

Odwołaj się od decyzji UOKiK

Przedstawiamy zasady pisania odwołań od decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Od decyzji uznającej, że biuro stosuje niedozwolone klauzule, można się odwołać. W jakim terminie? Co powinno zawierać odwołanie? Tego dowiesz się, czytając nasz poradnik.

Joanna Torbé

Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów przyznaje stronom prawo kwestionowania treści decyzji wydawanych przez prezesa UOKiK. Jeśli zatem organizator turystyki nie zgadza się z decyzją tego organu, warto wnieść od niej odwołanie.

Dopilnuj terminu

Zgodnie z przepisami Ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów od decyzji prezesa UOKiK stronie przysługuje odwołanie w ciągu dwóch tygodni. Termin ten liczymy zgodnie z zasadami wynikającymi z kodeksu cywilnego. Kończy się on z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu (patrz przykład).

Należy przy tym pamiętać, że termin oznaczony w tygodniach nie jest liczony w taki sam sposób jak termin oznaczony w dniach (np. 14 dni) i przy jego obliczaniu nie pomija się dnia, w którym nastąpiło zdarzenie. A zatem w przykładzie podanym powyżej termin na wniesienie dowołania zaczyna się od wtorku (gdyby określony był w dniach, zacząłby się w środę).

Jeśli się spóźniłeś, obowiązuje cię specjalna procedura
Niedotrzymanie wyznaczonego terminu zawsze rodzi kłopoty. Ogólna zasada mówi bowiem, że odwołanie wniesione po terminie podlega odrzuceniu. Można jednak skorzystać w takiej sytuacji z instytucji przywrócenia terminu. Aby to zrobić, należy złożyć do sądu wniosek o jego przywrócenie w ciągu tygodnia od czasu ustania przyczyny uchybienia, wskazując (i uprawdopodobniając) okoliczności, które spowodowały jego niedotrzymanie (przy czym może to być trudne, gdyż muszą to być okoliczności niezawinione przez podmiot składający odwołanie).

Równocześnie z wnioskiem należy złożyć odwołanie. Nie należy zatem czekać, aż sąd przywróci termin na jego wniesienie, ale oba pisma złożyć razem – jest to warunek przywrócenia tzw. uchybionego terminu.

Odwołanie jak pozew?
Choć w literaturze nie ma zgodności co do tego, jaki charakter ma odwołanie od decyzji prezesa UOKiK, to bezspornym jest, że pismo takie musi czynić zadość wymogom pisma procesowego. W praktyce oznacza to, że w odwołaniu muszą znaleźć się następujące elementy:
• oznaczenie sądu, do którego odwołanie jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników (należy zaznaczyć, że odwołanie od decyzji UOKiK najlepiej zaadresować: Sąd Okręgowy w Warszawie Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ul. Czerniakowska 100, 00-454 Warszawa za pośrednictwem Prezesa UOKiK, pl. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa;
• oznaczenie rodzaju pisma (Odwołanie lub Odwołanie od decyzji prezesa UOKiK z dnia…);
• osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności (wszystko to powinno znaleźć się w uzasadnieniu);
• podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
• wymienienie załączników.

Jeśli odwołanie będzie zawierało braki, które nie pozwolą nadać mu biegu, wówczas sąd powinien wezwać do ich uzupełnienia w terminie siedmiu dni. Warto wiedzieć, że o ewentualnych brakach zdecyduje sąd, a nie prezes UOKiK, do którego najpierw trafia pismo – o czym będzie mowa poniżej. Nie jest on bowiem uprawniony do kontrolowania go od strony wymogów formalnych.

UOKiK nie musi przekazać twojego odwołania do sądu
Jak wskazano powyżej, odwołania nie składa się bezpośrednio w sądzie, ale w UOKiK.

Dzieje się tak dlatego, że zgodnie z przepisami prezes UOKiK może po zapoznaniu się z nim uznać, że zasługuje ono na uwzględnienie i zmienić wydaną uprzednio decyzję lub też np. przeprowadzić jeszcze jakieś czynności wyjaśniające. Jeśli ta nowa decyzja nie będzie satysfakcjonowała organizatora turystyki, wówczas ponownie będzie mógł się od niej odwołać.

Jeśli jednak prezes UOKiK nie znajdzie podstaw do zmiany swojej decyzji czy też nie zdecyduje się na dokonanie czynności dodatkowych, powinien niezwłocznie przekazać odwołanie do SOKiK.
Warto wiedzieć, że jeśli omyłkowo wniesiemy odwołanie bezpośrednio do sądu, to w doktrynie przyjmuje się, że SOKiK powinien przekazać je prezesowi UOKiK. Takie nieprawidłowo wniesione odwołanie nie wywoła zatem negatywnych skutków dla odwołującego się (Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów. Komentarz, pod. red. T. Skocznego, Warszawa 2009 r., str. 1352).

Ile to kosztuje?
Niestety, zwłaszcza dla małych biur podróży koszty takiego postępowania mogą być dotkliwe. Zgodnie bowiem z art. 32 ust. 1 Ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych od odwołania od decyzji prezesa UOKiK (a także od apelacji, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia w takiej sprawie) pobierana jest opłata w wysokości 1000 zł.

W wypadku wniesienia odwołania po ustawowym terminie ulega ono odrzuceniu i nie żąda się od niego opłaty, a jeśli przedsiębiorca uiścił opłatę wraz ze złożeniem odwołania, zostanie mu ona zwrócona. W odwołaniu warto umieścić wniosek o zasądzenie od drugiej strony kosztów postępowania oraz ewentualnie zastępstwa procesowego. Wówczas w przypadku wygrania sprawy przedsiębiorca będzie mógł liczyć na przynajmniej częściowy zwrot wydatków.

ETAPY WNOSZENIA ODWOŁANIA
ETAP 1. Od dnia otrzymania decyzji masz dwa tygodnie na złożenie odwołania. Złóż je w UOKiK (nie bezpośrednio w sądzie).
ETAP 2. Prezes UOKiK może po otrzymaniu odwołania dokonać jeszcze określonych czynności i ewentualnie zmienić w całości lub w części swoją decyzję. Jeśli tak się stanie, powinieneś otrzymać nową decyzję, od której możesz się odwołać. Jeśli prezes UOKiK nie zmieni decyzji, niezwłocznie powinien przekazać twoje odwołanie do sądu.
ETAP 3. Sąd oceni, czy twoje odwołanie spełnia wymogi formalne pisma procesowego i czy nie zawiera innych braków. Jeśli te się zdarzą, otrzymasz wezwanie do uzupełnienia ich w terminie siedmiu dni. W takim wezwaniu powinno być też zawiadomienie o konieczności uiszczenia opłaty za odwołanie. Jeśli nie uzupełnisz braków w terminie, odwołanie zostanie odrzucone.
ETAP 4. Po wszystkich powyższych etapach powinieneś otrzymać zawiadomienie o tym, kiedy będzie rozpatrywane odwołanie.

PRZYKŁAD
Decyzję UOKiK biuro otrzymało we wtorek 16 marca. Zamieszczona jest w nim informacja, że w ciągu dwóch tygodni można się od niej odwołać. A zatem termin ten upłynie we wtorek 30 marca.

WAŻNE
Prezes UOKiK po zapoznaniu się z zarzutami odwołania może nie przesłać go do sądu i zmienić swoją pierwotna decyzję. Ma on też prawo przed wysłaniem pisma do sądu lub zmianą swojej decyzji przeprowadzić dodatkowe czynności, które zmierzać będą do wyjaśnienia zarzutów podanych w odwołaniu.

2010-04-01

powrót

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter