Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Artykuły » Regiony

»

Mazowsze bardziej widoczne i zintegrowane

W centralnej Polsce oznakowane zostaną trzy szlaki, co ma przyciągnąć nowych podróżnych, ale i wzbudzić w mieszkańcach poczucie jedności i odpowiedzialności za turystów.

Zintegrowany produkt turystyczny, jakim jest projekt „Szlaki Turystyczne Dziedzictwa Kulturalnego Mazowsza” łączy w sobie trzy trasy, które przecinając się, mają za zadanie scalić ze sobą region mazowiecki. – Mowa o Mazowieckim Szlaku Chopinowskim, Szlaku Cudu nad Wisłą i Szlaku Książąt Mazowieckich – mówi koordynator ostatniej z tych tras, Daniel Sukniewicz.


Wielkie znakowanie

W związku z tym w całym województwie pojawi się sto tablic informacyjnych, przygotowanych po polsku, angielsku i niemiecku. Do tego przy drogach postawionych zostanie czterysta specjalnych znaków kierunkowych, podpowiadających podróżnym jak trafić do miejsca ważnego pod kątem danego szlaku turystycznego. Na zwiedzających będzie także czekał przewodnik w tradycyjnej, papierowej wersji, jak i online. Dzięki niemu odnajdą oni podstawowe wiadomości dotyczące tras, jak i wydarzeń oraz imprez organizowanych w najbliższych lokalizacjach. – To pierwsza akcja w województwie na taką skalę – przekonuje Izabela Stelmańska z mazowieckiego urzędu marszałkowskiego. I dodaje: – Dzięki niej nie tylko podniesie się atrakcyjność Mazowsza, ale i poczucie bezpieczeństwa wśród turystów odwiedzających nasz region. Natomiast Sukniewicz zwraca uwagę, że  projekt stanowi symbol, iż Mazowsze stało się w końcu częścią Polski. – Po czym poznać, że opuszczamy nasze województwo? Na drogach pojawia się wtedy wiele tablic kierunkowych innych regionów – uważa Sukniewicz. I dodaje: – Oznakowanie Mazowsza to pierwszy krok, by zaistniało ono w świadomości turysty jako miejsce, w którym warto spędzić wolny czas. Podkreśla także, że projekt pomoże zintegrować region i miejscowości, które znajdą się na trasach. W grupie bowiem będą razem czuły się za niego odpowiedzialne. Każda nowa lokalna inicjatywa będzie mogła zostać włączona do już istniejącego szlaku.


Chopin, Piłsudski i książęta

Turystów na Mazowszu może być coraz więcej dzięki turystyce przyjazdowej. – Nasze województwo jest bowiem pierwszym punktem na mapie Polski, ku któremu kierują się podróżni zza wschodniej granicy. Głównie są to Białorusini czy Ukraińcy. Dla nich odwiedzenie naszego kraju jest wyprawę do korzeni – uważa poseł PSL Krzysztof Wawrzyniec Borkowski. Podróżni, którzy zdecydują się na zwiedzanie śladami Fryderyka Chopina, pokierowani zostaną ku zachodniej i południowo-zachodniej części Mazowsza. Chopin to bowiem nie tylko wygrywające jego utwory ławki, ustawione na warszawskim Krakowskim Przedmieściu. To również gmina Sochaczew i Żelazowa Wola, gdzie kompozytor przyszedł na świat czy też  Sanniki, gdzie w młodości gościł. Kolejnym z filarów projektu jest szlak odnoszący się do jednej z najważniejszych w dziejach świata bitwy – pokonania Sowietów w okolicach Warszawy w 1920 r. przez wojska dowodzone przez marszałka Józefa Piłsudskiego. Kluczowym punktem na mapie szlaku będzie park kulturowy „Ossów Wrota Bitwy Warszawskiej 1920”. Trzeci, nie mniej ważny szlak poprowadzi śladami książąt mazowieckich, którzy rządzili ziemiami Mazowsza przez blisko cztery wieki. Podróżni odwiedzą zamki, grody i inne obiekty zabytkowe wzniesione z rozkazu władców. Realizacja programu „Szlaki Turystyczne Dziedzictwa Kulturalnego Mazowsza” kosztować będzie blisko 2 mln zł, z tego unijne dofinansowanie wyniesie ponad 1,77 mln zł. MROT zrealizuje projekt przy współpracy m.in. z mazowieckim urzędem marszałkowskim i Polskim TowarzystwemTurystyczno-Krajoznawczym. Wszystko w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007–2013. Umowę na wykonanie projektu podpisali kilka tygodni temu prezes zarządu MROT Jan Błoński oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Program ma się zakończyć w połowie 2015 r. MAG

 


30 października, VII Sejmik Turystyczny Województwa Mazowieckiego, Siedlce

 

 

 

2013-12-01

powrót

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter