Turniej Smaków, to największa impreza kulinarna święto na Szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego. W jednym miejscu można poznać smaki Mazowsza, Podlasia i Wileńszczyzny. Podczas imprezy pojawią się wystawcy promujący kuchnię regionalną i produkty ekologiczne z całego szlaku WGL.
Tematem przewodnim tegorocznej imprezy będzie „Pan Tadeusz”. Warsztaty i pokazy kulinarne będą nawiązywać do wydarzeń i postaci przedstawionych w epopei narodowej. Podczas imprezy przeniesiemy się w czasie „do tych pól malowanych zbożem rozmaitem”. Na węgrowskim rynku spotkamy rekonstruktorów z czasów napoleońskich, będziemy mogli wziąć udział w warsztatach „Plecenia wianków z Zosią” z polnych ziół i kwiatów, a także posłuchamy prelekcji o sposobach parzenia kawy i jej historii, bo jak pisał Mickiewicz Takiej kawy jak w Polszcze nie ma w żadnym kraju.
Nieodłączną częścią imprezy są Konkursy Kulinarne „O Kielich Wojciecha Wielądko” na najsmaczniejszą potrawę na szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego oraz na „Gościniec z podróży” czyli kulinarną pamiątkę z podróży szlakiem WGL.
Kolejnym punktem programu będzie konferencja „Historia kuchni na szlaku WGL”. Podczas konferencji prelegenci Adam Jaszczołt oraz Mirosław Roguski opowiedzą o postaci Wojciecha Wielądko oraz Marcjannie Oborskiej – starościnie liwskiej . Małgorzata Buttitta przedstawi najnowsze odkrycia dotyczące kulinariów na szlaku WGL.
Ciekawym punktem imprezy będzie całodzienny pokaz kuchni staropolskiej połączony z degustacją ( ok. co 1,5h) prowadzony przez Muzeum Króla Jana III w Wilanowie. Będzie również możliwość zakupienia wydawnictw muzealnych dotyczących kuchni staropolskiej.
Warsztaty kulinarne oraz rękodzieła m.in. robienie motanek – dawnych lalek, pokaz pszczelarski, pokaz pierogowy. Cukiernia Babeczki Sulejówka serwująca przysmaki z domu Marszałka Piłsudskiego, poprowadzi warsztaty dekorowania pierników dla dzieci. Na rynku zaprezentują się również artyści – malarze, rzeźbiarze. Na stoiskach wystawcy będą serwować regionalne przysmaki: sery, wędliny, przyprawy, konfitury, sękacze i inne przysmaki z regionów Wschodniego Mazowsza i Podlasia.
Na scenie zaprezentują się zespoły z miejscowości na szlaku od Warszawy do Wilna.
Czytaj więcej