Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


WYDARZENIA

Mikołaj Kopernik przypomina
o Polsce w HadzeW Hadze miało miejsce uroczyste odsłonięcie popiersia Mikołaja Kopernika na frontonie budynku przy Copernicusplein. Uroczystości towarzyszyła wystawa poświęcona polskim regionom związanym ze słynnym polskim astronomem zorganizowana przez Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej (ZOPOT) w Amsterdamie oraz Ambasadę RP w Hadze.

W ubiegłym roku, podczas przygotowań do obchodów Roku Kopernika w Niderlandach, attache kulturalna ambasady RP w Hadze Natalia Zweekhorst-Kruger rozpoczęła poszukiwanie miejsc związanych z polskim astronomem w tym mieście.

Okazało się, że na jednym z budynków na placu Copernicusplein znajdowała się niegdyś rzeźba Kopernika, której odsłonięcia dokonano 14 lipca 1908 roku. Jednak ślad po niej zaginął, a jej ostatnie zdjęcie pochodzi z 1965 roku. - Zebrała się grupa entuzjastów, Holendrów i Polaków i rozpoczęliśmy poszukiwania - mówi Zweekhorst-Kruger. Okazało się, że po paru tygodniach poszukiwań popiersie odnalazło w prywatnym ogrodzie.

M.in. dzięki wsparciu ZOPOT w Amsterdamie udało się pozyskać sponsorów, którzy pomogli sfinansować odrestaurowanie rzeźby. Goście uczestniczący w uroczystości mogli oglądać wystawę zdjęć regionów związanych z Mikołajem Kopernikiem m.in. Warmii i Mazur, Pomorza i Kujaw. MG

2024-07-10 07:16:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»
»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej

Newsletter

»

Zamów newsletter