Strona główna  |  Sklep  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


KOMISJA EUROPEJSKA

ECTAA chwali i krytykuje rekomendacje Komisji Europejskiej dla turystyki
 

ECTAA z jednej strony jest zadowolona z przyjętego dziś przez Komisję Europejską pakietu zaleceń dla branży turystycznej, z drugiej ubolewa, że KE nie wzięła na siebie roli lidera przy podejmowaniu konkretnych działań. Pakiet rekomendacji (piszemy o nim TUpowstał w odpowiedzi na sytuację, w jakiej znalazł się rynek turystyczny UE w wyniku pandemii Covid-19. Mowa w nim o skoordynowanych działaniach na poziomie europejskim, które pozwolą przywrócić ruch turystyczny, a także o długoterminowej strategii, która pozwoli odbudować europejski rynek turystyczny. Jak podkreśla Paweł Niewiadomski, prezes ECTAA, żeby znieść ograniczenia nałożone na turystykę, trzeba ustalić szerokie normy zdrowotne i sanitarne, które z jednej strony zagwarantują bezpieczne podróże, z drugiej przywrócą zaufanie do branży.

 - Tylko w ten sposób możemy uratować sezon wakacyjny, niezmiernie ważny dla obywateli, firm i gospodarek wielu krajów – podkreśla prezes. ECTAA chwali KE za zalecenie wprowadzenia voucherów, które byłyby wydawane klientom zamiast zwrotu pieniędzy za usługi turystyczne odwołane z powodu pandemii Covid-19. Organizacja zwraca jednak uwagę, że trzeba tak zmienić przepisy, aby propozycje znalazły odzwierciedlenie w prawie państw członkowskich i faktycznie chroniły klientów. Mowa chociażby o zabezpieczeniu wykupionych biletów lotniczych na wypadek ogłoszenia upadłości przez przewoźnika. Organizacja chce dalej pracować z KE nad konkretnymi rozwiązaniami w tym zakresie.

Prezes zaznacza, że choć rekomendacje odpowiadają oczekiwaniom branży, to nie przyniosą wiele dobrego, jeśli członkowie wspólnoty nie będą zobowiązani do ich przestrzegania. Dziś każdy kraj europejski stosuje własne środki, na przykład bony i vouchery, wydłużony okres zwrotu wpłat, czy dofinansowanie przez państwa. - Kraje członkowskie o trzy kroki wyprzedzają Komisję Europejską. Jesteśmy zadowoleni z ogłoszonej Rekomendacji, jednak naszym zdaniem jest zbyt enigmatyczna i przyjęta za późno – dodaje prezes. MG

2020-05-13 18:15:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»» Agnieszka Lis, kierownik biura LOT "Serce Kaszub"  » więcej
Newsletter

»

Zamów newsletter